poniedziałek, 31 stycznia 2022

Zakłocenia w telewizji naziemnej DVB-T. Objawy i przyczyny zakłóceń w telewizji naziemnej.

 O dekoderach do odbioru telewizji naziemnej napisałem w poprzednim temacie, ale czas napisać o zakłóceniach, jakie mogą występować w odbiorze oraz ich objawach. Napiszę na podstawie moich zakłóceń, jakie miałem w połowie listopada 2021 roku do stycznia tego roku. Zapraszam

Jeżeli nagle masz zakłócenia w postaci pikseli, kratek lub masz od jakiegoś czasu małe zakłócenia, a z czasem te zakłócenia narastają się, i już są takie, że nic nie można oglądać, to prawdopodobnie jest to wzmacniacz (o ile taki masz) bądź antena typu siatka. Ale zaraz... jak to było u mnie?

Jakie miałem objawy zakłóceń w telewizji naziemnej?

Od samego początku miałem antenę typu siatka i wzmacniacz AMS-144ST, który wzmacniał sygnał na cztery pokoje, i tak było jeszcze kiedy była telewizja analogowa. Antena siatkowa nadal jest na długim,wysokim maszcie. Od wejścia telewizji DVB-T w roku 2013 odbiór polepszył się, gdyż odbierając telewizję analogową, miało się (przynajmniej u mnie tak było) podwójne obrazy, które były widoczne. Od wejścia naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, już nie było, a obraz polepszył się raz jeszcze napiszę. 

Nie było żadnych podwójnych obrazów i zakłóceń, ale z czasem pojawiały się małe zakłócenia. Pojawiały się piksele w małych obszarach obrazu i tak było od czasu do czasu. A już w listopadzie ubiegłego roku było fatalnie! Rano zakłócenia, po południu można było dobrze oglądać i dopiero wieczorem znowu pojawiły się zakłócenia. Nic nie można było oglądać, czasem przypominało to obraz telewizji kodowanej, gdy jeszcze była telewizja analogowa. A jak wyglądały takie zakłócenia? Pokazuję to na poniższych zdjęciach. 

zakłócenia telewizji naziemnej



Na powyższych zdjęciach widać zakłócenia w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Tak zakłócenia wyglądały od połowy listopada do stycznia. Jak poradziłem sobie z tym problemem?

Sprawdzanie całej instalacji. Winowajcą był wzmacniacz i gniazdo telewizyjne!

Początkowo myślałem, że są to zakłócenia telefonii komórkowej, więc zakupiłem filtr LTE i zamontowałem przed wzmacniaczem. Nic z tego! Gdy podłączyłem, to znikł mi całkowicie MUX-1, więc zdjąłem filtr.

Antena siatkowa? Też nie, a również zakładałem, że winą była sama antena siatkowa, gdyż takie anteny nie są odporne na zakłócenia telefonii komórkowej. Wszelkie połączenia kabli, rozgałęziacze, jak i same kable sprawdzałem i było wszystko w porządku. 

Zanim doszedłem do wzmacniacza, zakupiłem nową antenę kierunkową z kablem i zamontowałem na ścianie. A że zamontowałem na ścianie, to sama antena była dużo niżej, co odbierałem tylko MUX 3 i 8. Ale sam odbiór był bardzo dobry. 

Sprawdziłem również bez wzmacniacza, czyli kabel od anteny siatkowej odłączyłem od wzmacniacza i połączyłem z kablem, który doprowadzał do pokoju, który był na dole. Efekt był taki, że były dużo mniejsze zakłócenia. MUX-1 i 2 z zakłóceniami, natomiast MUX 3 i 8 bez zakłóceń. Dodam, że zakłócenia bez wzmacniacza były dużo mniejsze!

Finał jest taki, że odłączyłem gniazdo antenowe, które było na dole, i podłączone było do rozgałęziacza, który dawał odprowadzenie sygnału do drugiego pokoju, co pokazuję na poniższym rysunku.

I odłączając kabel od gniazda TV od rozgałęziacza i podłączając oba telewizory bezpośrednio do wejść rozgałęziacza, zakłócenia znikły! A kabel od wzmacniacza połączyłem takim łącznikiem z kablem od anteny.

W między czasie kupiłem dekoder Canal+ online, i kabel który szedł do mojego pokoju (powyższy rysunek - strzałka z kablem do drugiego pokoju), też został wymieniony, ponieważ włączając dekoder Canal+ pojawiały się zakłócenia w MUX-3. I już nie ma żadnych zakłóceń, i to działa na starej siatkowej antenie!

Jaki jest wniosek?

Jeżeli mamy wzmacniacz i to bez względu, czy jest na strychu, czy w antenie, najpierw trzeba odłączyć taki wzmacniacz i zastąpić symetryzatorem (jeżeli wzmacniacz jest w puszce anteny) i dopiero sprawdzić odbiór telewizji. Jeżeli nadal jest słaby obraz lub brak, to sprawdzamy całą instalację od kabli po wszelkie połączenia z rozgałęziaczami, jak i też z wszystkimi wtykami. A czy żałuję zakupu nowej anteny skoro na antenie siatkowej wszystko dobrze działa? Nie, nie żałuję, bo i tak pewnie wymienię jak minie cały proces przejścia z DVB-T na DVB-T2.

wtorek, 4 stycznia 2022

Wchodzi nowy standard DVB-T2/HEVC. Jaki dekoder wybrać do odbioru telewizji naziemnej?

 W tym roku nastąpi cykliczna zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2, która zacznie przestawiać się pod koniec marca. To czas, aby zdążyć z kupnem dekodera, który będzie mógł odbierać nie tylko DVB-T2, ale i też kodek HEVC. A jaki dekoder wybrać? Zapraszam do tematu.

Na rynku pojawiło się wiele dekoderów do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Jest dużo recenzji na ten temat, szczególnie jest dużo na youtube. A jaki dekoder wybrać, i czy warto kupować zamiast nowego telewizora, to już samemu trzeba sobie na to odpowiedzieć, ale napiszę, kiedy ja bym kupował nowy telewizor a nie dekoder do odbioru nowego standardu, jakim  jest DVB-T2/HEVC.

Nowy telewizor zamiast dekodera DVB-T2/HEVC

Jeżeli planowałbym zakup nowego telewizora, to tylko pod względem takim, że: psuje się lub nie działa już dobrze. Kolejna opcja może być taka, że nowy telewizor może być w promocji i mieć dobre parametry. Tylko zaznaczę, telewizor w promocji nie będzie zbyt duży, a jeżeli tak, to nie tak tani będzie. Tylko pod tym względem zakupiłbym nowy telewizor. I jeszcze zależy, czy ma być smart, czy nie. 

Tradycyjne dekodery do telewizji naziemnej a dekodery typu Box TV

Tradycyjne dekodery do odbioru telewizji naziemnej nie mają połączenia z Internetem, nie mają żadnego systemu Android, gdzie można zainstalować aplikacje. To są zwykłe dekodery, które mają EPG (program dnia), nagrywanie (po wcześniejszym podłączeniu dysku) i szybkie przełączanie kanałów za pomocą pilota. Te wspomniane funkcje są dość ważne dla tych osób, którym zależy bardzo na tych opcjach.

Co do dekoderów typu BOX TV, to mają połączenie z internetem. Umożliwiają oglądanie telewizji przez Internet, jak i też oglądania telewizji naziemnej (to zależy od dekodera, gdyż nie wszystkie posiadają DVB-T2). Jeszcze raz napiszę, nie wszystkie dekodery typu BOX umożliwiają oglądanie telewizji naziemnej. 

Dekoder Canal+ 4k Box czy  zwykły dekoder DVB-T2/HEVC?

Do dziś widzę w komentarzach pod recenzjami dekodera Canal+ 4k Box, że jest wolny, nie ma EPG, nagrywania, a na pilocie jest mało przycisków, co wyklucza szybkie przełączanie kanałów. Muszę jasno napisać, że Dekoder Canal+ 4K Box, nie jest przeznaczony do oglądania telewizji naziemnej! Wbudowany DVB-T2/HEVC jest dodatkiem! Brak EPG, nagrywania mi nie przeszkadza. Co do szybkości przełączania kanałów również. Owszem, przy włączeniu dekodera trzeba odczekać około  minuty i kilku sekund, ale to nie jest zbyt dużo. Jeżeli nie jest się cierpliwym, i chce się wszystko mieć na już, teraz, to zakup dekodera Canal+ nie będzie opłacalny. sam dekoder bez problemu wykrył mi wszystkie kanały, które są nadawane w nowym standardzie DVB-T2, nic się nie zacinało, nie wieszało. Jak sama nazwa dekodera wskazuje, dekoder jest przystosowany do oglądania Canal+ Online!

 To tyle na ten temat. Jaki dekoder wybierzesz, to zależy wyłącznie od Ciebie.