Od pojawienia się platform VOD, cała społeczność zaczęła korzystać do dziś. Kiedyś można było tylko pomarzyć o takich platformach, a jakby zadano mi pytanie, że platformy VOD zyskają popularność, to bym wyśmiał. Pytanie, gdyby nie było dziś platform VOD, to jak wyglądało by życie całego społeczeństwa, i nie tylko w Polsce, ale na świecie. Zapraszam do tematu.
Na początku z pierwszych platform VOD były Iplex, Ipla( obecnie jako Polsat Go), CDA Premium, HBO GO(obecnie HBO MAX) oraz Netflix, który powstał jeszcze pod koniec lat 90. Dopiero później pojawiły się takie platformy jak: TVP VOD(nie polecam), Canal+ Online, Player, HBO MAX, Prime Video, Via Play, Disney +, i jeszcze raz wspomniany Netflix, który po roku 2010 pojawił się w Polsce, jak i niektóre z wymienionych wcześniej VOD.
Wróćmy do pytania, jakie jest w temacie. Jakby wyglądało życie czy funkcjonowanie społeczeństwa bez takich platform? Moim zdaniem, dziś dla niektórych, było by trudne. Dziś praktycznie na każdej platformie są dostępne takie same filmy i seriale oraz telewizja online (występuje w niektórych VOD). Filmy emitowane w kinach już po paru miesiącach pojawiają się w takich platformach lub od razu są, raczej to pierwsze, co nie oznacza, że tak nie jest.
Wróćmy o dwie dekady wstecz, a nawet trzy dekady. Kiedyś nie myślało się o takich platformach. Była telewizja analogowa nadawana naziemnie i satelitarna. Były kodowana telewizja, gdzie trafiały premiery kinowe, a dopiero później po jakimś czasie, zwykle od roku do dwóch lub więcej, pojawiały się w otwartej/niekodowanej telewizji.
Kto pamięta początki powstania Canal+ w Polsce i niekodowane bloki, gdzie można było oglądać seriale? Renegat, dobry serial, który emitowany był właśnie w niekodowanym bloku w Canal+. Później z czasem, powstały platformy satelitarne. A dziś Canal+ oferuje i nie tylko Canal+, oglądanie telewizji przez Internet.
Tak wyglądałoby życie bez platform VOD. Kina by były pełne ludzi, a dziś? Może są pełne, nie wiem, dawno w kinie nie byłem, ale jak posiadamy VOD, to praktycznie nie trzeba chodzić do kina. A przez VOD niektóre kina upadły, tak jak przez Facebooka upadły kilka dobrych portali społecznościowych. Ludzie ponownie zaczęli by chodzić częściej i liczniej do kin. Niestety, rozwój VOD ma swoje plusy i minusy. Ja jestem za postępem, co nie oznacza, że takie postępy mogą mieć inne skutki, i wcale nie lepsze!
To tyle:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz