piątek, 28 czerwca 2024

Zestaw EDC - do czego i po co nosić? Czy to jest obowiązek lub przyzwyczajenie?

O zestawach EDC (z ang. Every Day Carry), czyli ekwipunek dźwigany codziennie, napisano wiele razy, i wiele razy jest filmów na YouTube. Pytanie, po co nosić i do czego może nam się przydać. I odpowiem na kolejne pytanie zawarte w temacie. 

 

 Można wiele mieć takich zestawów przechowywanych w jednej małej torbie lub w kilku mniejszych w zależności od potrzeb użycia. Zazwyczaj EDC dzieli się na noszenie w mieście i poza miastem np: na różnych wypadach lub w lesie. Również taki zestaw jest dobrze znany survivalowcom, prepersom, którzy na co dzień mają takie zestawy i przebywają w różnych miejscach. Nie trzeba być prepersem, survivalowcem, aby mieć taki zestaw, może mieć każdy. Pytanie, po co nosić i dlaczego?

Jeżeli do tej pory nie nosiłeś takiego zestawu, to prawdopodobnie uznasz, że to jest tylko zawracanie głowy i zbędna rzecz, która tylko zapycha miejsce w torbie. Ale samo noszenie np: telefonu i kluczy można uznać za zestaw EDC. Kto dziś chodzi bez kluczy i bez telefonu? Każdy! No dobrze, ale po co mi taki zestaw, i po co nosić? Zacznę od tego, że wiele osób przedstawia na swoich filmach  na YouTube swoje zestawy. Taki zestaw zawiera scyzoryk, multitool, latarkę, linkę, krzesiwo, zapalniczkę, małe kombinerki (o ile multitool tego nie ma), długopis metalowy z wybijakiem, kompas, karabińczyk, śrubokręt plaski i krzyżowy i wiele wiele narzędzi. Są również takie zestawy sprzedawane w sklepach. No właśnie, czy muszę to wszystko nosić i czy jest to jakiś obowiązek? Odpowiedź na te pytania brzmi NIE! Ale pozostaje pytanie, czy muszę to nosić? To zależy wyłącznie od Ciebie. Czy czujesz taką potrzebę noszenia takiego zestawu, zwłaszcza po mieście. Prędzej po mieście przyda się zestaw EDC, który składa się z pendrive, latarki, otwieracza do butelki, linka z haczykiem i ewentualnie mały scyzoryk. Zastanawiasz się, po co linka z haczykiem? A jeżeli wpadną Ci klucze do studzienki lub przez kratę, to linka z haczykiem przyda się, aby wyciągnąć. No reszty, to nie muszę tłumaczyć:)

Co do zestawu po lesie, to można sobie zrobić, jak tylko chcemy. Na pewno rozpałka do drewna, nóż, młotek lub multitool, składana piła do drewna i wiele rzeczy. 

A to jaki zestaw EDC przyda się, to zadaj sobie pytanie, czego Ci brakowało w danych sytuacjach a nie miałeś tego przy sobie, a by Ci bardzo pomogło. 

Na sam koniec, z noszeniem zestawu EDC, w którym jest scyzoryk lub multitool trzeba uważać. Gdy podczas kontroli policji zostaniesz przeszukany, a jesteś na zgromadzeniu, i to bez względu, czy to zgromadzenie jest w celach politycznych, czy impreza, to możesz zostać aresztowany. Pamiętaj o tym!

poniedziałek, 10 czerwca 2024

Anonimowość w Internecie - czy można być całkowicie anonimowy?

Temat wałkowany wielokrotnie na stronach, nie tylko informatycznych, ale i też informacyjnych. temat do dziś jest poruszany i dość ważny, szczególnie, gdy w ostatnich dwóch latach zrobiło się głośno o AI. Jednak nie będzie mowa o AI a o anonimowości w Internecie.

anonimowość w Internecie

Kiedyś a w zasadzie na początku lat 2000, mówiono, że wystarczy ukryć adres IP swojego komputera i już będziemy anonimowi. Nic z tego! Zawsze będziemy widoczni dla naszego usługodawcy Internetu! Ale anonimowość w Internecie nie polega na samym ukrywaniu adresu IP i/lub korzystaniu z najlepszego VPN. Należy zadbać, aby nie pozostawiać swoich danych w serwisach społecznościowych, do których należą: Facebook, Twitter, Instagram. Jest więcej, ale nie będę wymieniał. Dane to jedno, ale za naszymi danymi kryją się jeszcze zdjęcia, choć to też podchodzi pod nasze dane, to właśnie ze zdjęć można wyczytać więcej niż z profilu użytkownika, który ma konto publiczne i jest widoczne bez logowania!

Wszędzie tam, gdzie rejestrujemy się, czyli zakładamy konto uzupełniając pola swoimi danymi, to właśnie powoduje, że tracimy naszą anonimowość, chyba, że z własnej woli, decyzji tak robimy, to już nasza sprawa. 

A gdzie najlepiej nie umieszczać swoich danych osobowych, a tym bardziej adresów e-amil, które codziennie używamy i numeru telefonu? Jeżeli jest opcja o nie pokazywanie tych danych, to włączmy taką opcję. szczególnie podajmy numer telefonu, gdzie zamierzamy włączyć z uwierzytelniania dwuskładnikowego.  

Jeżeli chodzi o anonimowe komentarze pisane przez nas lub przez grupę natarczywych osób....

Anonimowe komentarze pisane przez użytkowników pod różnymi nickami wcale nie chronią, bo i tak jesteśmy widziani przez administratora strony, na którym piszemy te anonimowe komentarze, co jest oczywiste i wiadome od początku.  Jeżeli nie chcemy anonimowych komentarzy na stronie, to najlepiej wyłączyć i zastąpić dodanie komentarza po zalogowaniu. Choć i tu można obejść przez zakładanie fałszywego profilu z fałszywymi danymi, i ok, jesteśmy anonimowi, ale nie na dłuższą metę.

Korzystanie z publicznego WIFI bez hasła w miejscach publicznych = ryzyko utraty danych i brak anonimowości. Tu nie chodzi już o samą prywatność, ale i bezpieczeństwo swoich danych. 

Na koniec, należy uważać, co piszemy i co umieszczamy na portalach społecznościowych oraz z kim rozmawiamy bez względu na to, czy to na komputerze, czy przez apkę w smartfonie.

I czy można być całkowicie anonimowy w Internecie? Nie! Całkowitej anonimowości nie będzie, ale możemy minimalizować, tyle ile się da;)