poniedziałek, 10 czerwca 2024

Anonimowość w Internecie - czy można być całkowicie anonimowy?

Temat wałkowany wielokrotnie na stronach, nie tylko informatycznych, ale i też informacyjnych. temat do dziś jest poruszany i dość ważny, szczególnie, gdy w ostatnich dwóch latach zrobiło się głośno o AI. Jednak nie będzie mowa o AI a o anonimowości w Internecie.

anonimowość w Internecie

Kiedyś a w zasadzie na początku lat 2000, mówiono, że wystarczy ukryć adres IP swojego komputera i już będziemy anonimowi. Nic z tego! Zawsze będziemy widoczni dla naszego usługodawcy Internetu! Ale anonimowość w Internecie nie polega na samym ukrywaniu adresu IP i/lub korzystaniu z najlepszego VPN. Należy zadbać, aby nie pozostawiać swoich danych w serwisach społecznościowych, do których należą: Facebook, Twitter, Instagram. Jest więcej, ale nie będę wymieniał. Dane to jedno, ale za naszymi danymi kryją się jeszcze zdjęcia, choć to też podchodzi pod nasze dane, to właśnie ze zdjęć można wyczytać więcej niż z profilu użytkownika, który ma konto publiczne i jest widoczne bez logowania!

Wszędzie tam, gdzie rejestrujemy się, czyli zakładamy konto uzupełniając pola swoimi danymi, to właśnie powoduje, że tracimy naszą anonimowość, chyba, że z własnej woli, decyzji tak robimy, to już nasza sprawa. 

A gdzie najlepiej nie umieszczać swoich danych osobowych, a tym bardziej adresów e-amil, które codziennie używamy i numeru telefonu? Jeżeli jest opcja o nie pokazywanie tych danych, to włączmy taką opcję. szczególnie podajmy numer telefonu, gdzie zamierzamy włączyć z uwierzytelniania dwuskładnikowego.  

Jeżeli chodzi o anonimowe komentarze pisane przez nas lub przez grupę natarczywych osób....

Anonimowe komentarze pisane przez użytkowników pod różnymi nickami wcale nie chronią, bo i tak jesteśmy widziani przez administratora strony, na którym piszemy te anonimowe komentarze, co jest oczywiste i wiadome od początku.  Jeżeli nie chcemy anonimowych komentarzy na stronie, to najlepiej wyłączyć i zastąpić dodanie komentarza po zalogowaniu. Choć i tu można obejść przez zakładanie fałszywego profilu z fałszywymi danymi, i ok, jesteśmy anonimowi, ale nie na dłuższą metę.

Korzystanie z publicznego WIFI bez hasła w miejscach publicznych = ryzyko utraty danych i brak anonimowości. Tu nie chodzi już o samą prywatność, ale i bezpieczeństwo swoich danych. 

Na koniec, należy uważać, co piszemy i co umieszczamy na portalach społecznościowych oraz z kim rozmawiamy bez względu na to, czy to na komputerze, czy przez apkę w smartfonie.

I czy można być całkowicie anonimowy w Internecie? Nie! Całkowitej anonimowości nie będzie, ale możemy minimalizować, tyle ile się da;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz