czwartek, 25 lutego 2016
Metody złodziei: Poznaj jak wybierają swoją ofiarę cz.1
Od razu zaznaczam, nie jestem złodziejem i nie byłem, że postanowiłem pisać o metodach!
Złodzieje mają swoje sposoby, kto zetknął się ze złodziejem lub został okradziony, to już wie, czego nie robić. Sam byłem trzykrotnie okradziony.
Metoda 1: Pożycz dwa złote lub pożycz ile możesz.
Tą metodę każdy zna i można przez nie uwagę być złapany przez złodzieja. Nie podejdzie do Ciebie od razu, najpierw obserwuje, kto co ma lub co kupuje i zwraca też kim taka osoba jest. Czy jest młodą, czy starą osobą. Ja przez nie uwagę (skąd też mogłem wiedzieć), zostałem okradziony, tylko że sprytnie to złodziej zrobił. Nie ukradł portfela, ale mu sam dałem, dopiero okazało się, że mnie okradł. Taka nie uwaga jest głupotą i jak jest przysłowie "Każdy uczy się na błędach", i ja nauczyłem się, aby takim nie wierzyć i nie rozmawiać.
Jak to zrobił?
Podszedł i zapytał, czy mam dwa złote. Odpowiedziałem, że nie mam. Na tą odpowiedź, odpowiedział, że widział ile mam! Okazało się, że stał przy kiosku, gdy kupiłem w kiosku gazetę, to schowałem portfel dwa kroki od kiosku. Dobrze, ale pisałem, że dałem portfel. Jeżeli jest się nastraszony kumplami, to szybko oddaje się portfel. Więc musiałem dać a żadnej policji nie było!
Więc wiadomo co zrobiłem.
Podobna sytuacja była kilka miesięcy temu, ale nie przy kiosku, przy przystanku tramwajowym. Nie wypatrzył ile mam w portfelu, ale zostałem lekko zmuszony. Nie był sam, ja tak.
To było wtedy kiedy jeszcze chodziłem do technikum.
Życie uczy, życie daje po dupie, ale trzeba uważać!
O obserwacji złodziei będę wielokrotnie pisać. A jak stało się, że trzeci raz mnie okradziono? Ta kradzież, była pierwszą kradzieżą a później te dwa powyższe zdarzenia.
O tym napiszę w kolejnej odsłonie, mogę tylko napisać, że kolega, nie zawsze Ci pomorze!
wtorek, 9 lutego 2016
Gwiezdne wojny: moja opinia
Seria filmów gwiezdnych wojen od początku mnie nie interesowała. Dopiero w późniejszych latach, zacząłem oglądać filmy z tej właśnie serii. I teraz napiszę, co sądzę o całej serii Gwiezdnych Wojen.
Długo zastanawiałem się, czy obejrzeć serię gwiezdnych wojen, czy dać sobie spokój. Nie jestem fanem takich filmów, ale za sprawą nowego filmu, który jest od miesiąca w kinach (Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy). Natomiast w TVN była emisja starszych części. Postanowiłem obejrzeć, a skoro jest, to czemu nie obejrzeć? Prawda?
Nie będę rozdrabniać się na części filmów, ale napiszę ogólną moją opinię o tych częściach.
Gwiezdne wojny, to fajny i dobry film, który daje dużo fantazji i rozrywki. Śmieszne postacie, że oglądając ma się wrażenie, że oglądamy film dla dzieci.
Jeżeli już miałbym napisać, powiedzieć, które części mi najbardziej przypadły do gustu lub po prostu spodobały, to są części: Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje i Powrót Jedi. Pierwsze trzy części też są godne uwagi:)
Reasumując, seria gwiezdnych wojen jest bardzo dobra.
wtorek, 2 lutego 2016
Bezpieczeństwo: Złe metody przechowywania i nazywania haseł
Czym jest hasło?
Hasło to ciąg znaków i może składać się z liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Zdarzyło mi się zobaczyć u rodziny, znajomego, że hasła są zbyt proste! Składają się z samych małych liter a liczba znaków nie przekracza 8 znaków!
Jak prawidłowo powinno konstruować hasło? Np: Ev5BnGYn7, to silne hasło! Dowód?
Posłużę się narzędziem sprawdzania haseł. Poniższe zdjęcie.
Jak widać na powyższym zdjęciu, kolor zielony z napisem Very Secure mówi jak silne jest nasze hasło. Dobrze a jak będzie monit, gdy hasło będzie składać się z samych liter a ilość będzie 5?
Proszę bardzo. Poniższe zdjęcie przedstawia rezultat.
A słynne hasło qwerty tak oto przedstawia się:)
W obydwu przypadkach Very Weak, mówi nam jasno, o co chodzi:)
Konstruowanie haseł to jedno, ale przerażające jest ich przechowywanie np: w portfelu do konta bankowego lub karty bankowej (to samo),na komputerze w pliku o nazwie hasła! Też z tym spotykam się! I to jest niewybaczalne! Mając tak przechowywane hasła, to podajemy złodziejowi na talerzu! To tak jak zostawić klucze do mieszkania pod wycieraczką lub na stole w restauracji.
Są różne metody zdobywania dostępu do kont i mieszkań!
Narzędzie, które pokazałem jest na tej stronie:
http://www.goodpassword.info/sprawdzanie_sily_hasla.php
I należy zastanowić się, gdzie przechowujemy hasła i w jaki sposób oraz jak konstruujemy hasła.
Złożoność haseł mówi też o użytkowniku, który nie chce wysilić się i mieć łatwe hasło po to, aby pamiętać i nie zapomnieć. Tacy wg.mnie są leniwi, bo przecież powiedzą: "A kto by się chciał włamywać?". To wynika z podejścia takich osób.