wtorek, 2 lutego 2016

Bezpieczeństwo: Złe metody przechowywania i nazywania haseł

Każdy z nas ma kilka kont w Internecie, ba!, ma swój komputer, gdzie też jest lub nie ma hasła, aby dostać się do konta. Hasła też mamy do różnych programów, kont o których wcześniej wspomniałem.

Czym jest hasło?
Hasło to ciąg znaków i może składać się z liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Zdarzyło mi się zobaczyć u rodziny, znajomego, że hasła są zbyt proste! Składają się z samych małych liter a liczba znaków nie przekracza 8 znaków!

Jak prawidłowo powinno konstruować  hasło? Np: Ev5BnGYn7, to silne hasło! Dowód?
Posłużę się narzędziem sprawdzania haseł. Poniższe zdjęcie.


Jak widać na powyższym zdjęciu, kolor zielony z napisem Very Secure mówi jak silne jest nasze hasło. Dobrze a jak będzie monit, gdy hasło będzie składać się z samych liter a ilość będzie 5?
Proszę bardzo. Poniższe zdjęcie przedstawia rezultat.

 A słynne hasło qwerty tak oto przedstawia się:)

W obydwu przypadkach Very Weak, mówi nam jasno, o co chodzi:)
Konstruowanie haseł to jedno, ale przerażające jest ich przechowywanie np: w portfelu do konta bankowego lub karty bankowej (to samo),na komputerze w pliku o nazwie hasła! Też z tym spotykam się! I to jest niewybaczalne! Mając tak przechowywane hasła, to podajemy złodziejowi na talerzu! To tak jak zostawić klucze do mieszkania pod wycieraczką lub na stole w restauracji.
Są różne metody zdobywania dostępu do kont i mieszkań!
Narzędzie, które pokazałem jest na tej stronie:
http://www.goodpassword.info/sprawdzanie_sily_hasla.php

I należy zastanowić się, gdzie przechowujemy hasła i w jaki sposób oraz jak konstruujemy hasła.
Złożoność haseł mówi też o użytkowniku, który nie chce wysilić się i mieć łatwe hasło po to, aby pamiętać i nie zapomnieć. Tacy wg.mnie są leniwi, bo przecież powiedzą: "A kto by się chciał włamywać?". To wynika z podejścia takich osób.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz