środa, 30 grudnia 2020

Dolina krzemowa - opinia serialu.

Długo podchodziłem do tego serialu, tak jak było w przypadku serialu "The 100". Serial emitowany był na antenie HBO, ale już widziałem, że są emitowane ostatnie odcinki. 

Obejrzałem pierwszy odcinek sezonu pierwszego, i spodobał mi się. Serial opowiadał o powstaniu firmy Pied Piper, który tworzył aplikację kompresji plików (na początku), później aplikacja w chmurze. I tak oglądając wszystkie sezony, stwierdzam, że serial był naprawdę interesujący. Walka Hooli z Pied Piper, to mi sie podobało.

A co mi się nie podobało?

Jest, dużo wulgarnych słów, ale nie jestem przewrażliwiony na tym punkcie, choć, dobrze był tłumaczony. Skoro fuck, to k***. Słowa ruchaj, ruchać, wiele razy można było usłyszeć, i to nie podobało mi się, za dużo takich teksów było(nie, nie jestem przewrażliwiony na tym punkcie).

Reasumując, serial się udał. Polecam tym, którzy jeszcze nie widzieli tego serialu.

wtorek, 1 grudnia 2020

Tradycyjna telewizja, kino domowe vs. serwisy VOD. Czy jeszcze warto oglądać TV i korzystać z kina domowego?

Dziś dużą rolę odgrywają serwisy VOD, które dają więcej materiałów, niż zwykła telewizja. W dzisiejszym temacie, napiszę, czy warto oglądać tradycyjną telewizję oraz, czy warto korzystać z kina domowego, gdy można tanio opłacić, aby mieć dostęp do wybranych przez siebie materiałów.

Tradycyjna telewizja

Nie mam na myśli o telewizję naziemną, czy satelitarną. Mam na myśli, czy warto oglądać telewizję. I na tym skupię się. Telewizja na początku dominowała i można powiedzieć, że jeszcze w pewnych aspektach dominuje, to zależy jeszcze od grupy w danym wieku. Co dziś daje nam telewizja? To zależy  jeszcze, jaka jest to telewizja i jakie kanały mamy, aby z takiej telewizji korzystać. 

Każdy znajdzie coś dla siebie

To jest prawda, i nie chodzi o samą telewizję. Jeżeli mamy platformę cyfrową, to wybieramy kanał i oglądamy. To jest normalne i żadnej Ameryki nie odkryłem, ale warto teraz zastanowić się, czy telewizja zastąpi nam wszystko? Każdy lubi oglądać na żywo wydarzenia sportowe, tu pewnie każdy ze mną się zgodzi. Choć i takie wydarzenia może oglądać w Internecie. 

Kino domowe

W przypadku kina domowego, tu jesteśmy ograniczeni do filmów i seriali. Mogą to być też koncerty, kabarety i tak dalej. Czy warto w dobie VOD , nadal korzystać z kina domowego? Tak, czemu nie? Jedni wolą tradycyjne kino domowe, niż oglądać wszystko w sieci. Drudzy wolą wybrać VOD, gdzie pojawiają się nowości filmowe, nowości seriali itd. 

Minusem kina domowego, nie jest sam sprzęt a płyty DVD! Dziś praktycznie od płyt odchodzi się, a takie płyty potrafią zająć spore miejsce, ale i takich miłośników nie brakuje. Nie uważam tego za coś złego. Każdy wybiera to, co chce:) Jak to się mówi, o gustach się nie dyskutuje.

Serwisy VOD

Netflix, Amazon Prime, HBO GO. Polskie serwisy, jak IPLA, Player+, czy VOD.pl mają swoje oferty i to są oferty, które kuszą. Niestety, trzeba płacić, ale to że zapłacimy, mamy za to dostęp do wszelkich nowości, czy pakietów kanałów telewizyjnych. Już platforma Canal+ (dawniej NC+) uruchomiła platformę VOD, gdzie bez żadnych umów, anten zakłada się konto, a następnie wybiera się pakiet kanałów. Tak też jest z WP.TV, ale tam jest jedna wada, nie ma kanałów Canal+ i HBO! Dlatego wg.mnie WP.TV jest na ostatnim miejscu, tak jak CDA, z którego od czasu do czasu korzystam.

Podsumowanie

Nie da się odpowiedzieć jednym słowem, czy wybrać tradycyjną telewizję, czy wybrać płatny VOD. Jedni mogą powiedzieć, że sama telewizja wystarczy, i wystarczy też opłacić platformę cyfrową Canal +, czy Cyfrowy Polsat, i też mamy dostęp do filmów, seriali i sportu. Zgadza się, ale przykładowo Netflix, nie daje wszystkiego do telewizji! To co wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie.

A kino domowe? Korzystajmy o ile chcemy i mamy takie zapotrzebowanie, ponieważ własna biblioteka, kolekcja filmów też jest fajną sprawą:)

poniedziałek, 5 października 2020

The 100 - podsumowanie serialu

I koniec! Skończyłem oglądać serial The100 mający 7 sezonów. A czy było warto poświęcić tyle czasu na ten serial i czy każdy sezon był ciekawy? Dowiecie się w tym temacie.

 

Na początku sceptycznie podchodziłem do tego serialu i sam nie wiedziałem, czy oglądać, czy znaleźć inny serial. A lubię filmy(przeważnie) i seriale typu postapokaliptyczne/sf. Filmy tego typu już chyba wszystkie obejrzałem, ale nie seriale. Do serialu "The Walking Dead", nadal podchodzę z pytaniem, czy oglądać?, czy darować sobie, choć wolę filmy o zombie, niż seriale. 

Dlatego zdecydowałem się na serial "The 100". Pierwszy odcinek pokazuje, jak setka została wysłana na Ziemię w celu zbadania, czy można zamieszkać. I od tego momentu z odcinka na odcinek, i z sezonu na sezon było ciekawie. Serial podobał mi się.  

Które sezony były najlepsze, a które najsłabsze?

Każdy sezon był ciekawy, ale odpowiadając na powyższe pytanie, to do najsłabszych sezonów zaliczyłbym  6 i 7! Reżyser postanowił zakończyć serial i tak od czapy powstały sezony, że momentami zastanawiałem się, czy to serial The 100? Widząc przechodzenie/teleportowanie się przez światło zielone, który był mostem, do innych planet, to skojarzyło mi się z dwoma książkami autora Stephena Baxtera, który napisał "Proximę" i "Ultimę", gdzie tam też przechodziło się, ale nie przez zielone światło, a przez włazy. Czy tak było w książkach The 100?, tego nie wiem, ponieważ nie czytałem. Książki Baxtera podobały mi się:)

Wracając do serialu The 100, pomysł z samym przechodzeniem jest dobry, ale dwa sezony drugiej książki, to za krótko!

A które sezony były najlepsze? Pierwsze trzy sezony, ale czwarty i piąty również. 

Reasumując, można było spokojnie z kilka sezonów jeszcze nakręcić, chociażby do dwunastego sezonu, ale widać, że chyba pomysłu nie było lub budżet był ograniczony. Szkoda! To był bardzo dobry serial.

I każdemu polecam!

poniedziałek, 28 września 2020

Władze telewizji naziemnej - TVP i Polsat. Reszta jest na końcu!

Pewnie zastanawiacie się, czemu taki temat i dlaczego władza jest w temacie? O tym później, ale napiszę, co dzieje się w telewizji naziemnej DVB-T i nie chodzi tu o nowe kanały!

Nie dziś o tym wiadomo, że najwięcej w telewizji naziemnej kanałów ma TVP! Jeden multipleks MUX-3 jest przeznaczony dla TVP i podobno ma być więcej kanałów TVP. 

Kolejna sprawa, Polsat ma też dużo swoich kanałów, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, ATM Rozrywka. Niestety, Polsat wykupując wszystkie udziały od ZPR Media, przejęła Polo TV, Nowa TV i Focus TV. Obawiam się, że ten ostatni kanał, a jest bardzo ciekawy zostanie przeorany serialami Polsatu!

Reszta właścicieli medialnych jak: TVN, Kino Polska są na końcu!

TVN ma w telewizji naziemnej zaledwie tylko 5 kanały: TVN, TVN Siedem (w tym w HD) i TTV. 

Kino Polska ma Zoom tv i Stopklatka. TV Trwam, wiadomo do kogo należy. 

Wirtualna Polska -  WP TV ma same kabarety i nie jest taki interesujący.

Dlatego władze telewizji naziemnej miałem na myśli, te telewizje, które dominują w cyfrowej telewizji naziemnej. 

Zobaczymy co dalej będzie.

wtorek, 15 września 2020

Serwisy napraw sprzętów elektronicznych. Czy są potrzebne?

Dziś skupię się na opłacalności zakładania serwisów elektronicznych, które oferują naprawy sprzętu audio-video, nie komputery, telefony komórkowe! I napiszę, czy takie serwisy są dziś opłacalne.

Na pierwszy rzut okiem na temat, czytelnik może pomyśleć, że chyba z nieba spadłem i mi odbiło, bo przecież takie serwisy są opłacalne, i może napisać, że jest to głupi temat. Ja odpowiadam i poprzedzam wszelkie wątpliwości już na starcie, że nie spadłem z nieba i mi wcale nie odbiło:) I nie uważam, aby ten temat był głupi, a dlaczego, to o tym dalej napiszę.

Zauważmy, od wielu lat, raczej od dekady a nawet więcej, nie ma już telewizorów kineskopowych. Nie ma telewizji  analogowej naziemnej, jak i analogowej satelitarnej, choć można przeczytać, że jeszcze są takie kanały, które nadają analogowo, choć w to wątpię. Idąc dalej, rzadko w sklepach spotyka się wieże HIFI, nie znaczy, że ich nie ma, pewnie są, ale nie w takich ilościach, co kiedyś, że półki były pełne takich sprzętów, które oferowały kieszeń na CD, 3CD, na 5CD, czy nawet na 100CD (tu nie pamiętam, jakie to są modele). I w takich sprzętach, było więcej mechanizmu niż samej elektroniki.  
Idąc dalej, sprzęty elektroniczne, to nie tylko telewizory i wieże HIFI, ale też magnetofony, walkmany, discman, radia, odkurzacze itd. Wtedy takie sprzęty szybko się psuły, a szczególnie wspomniane wyżej telewizory kineskopowe oraz wieże HIFI.

W telewizorach często padał obraz, był też zniekształcony obraz lub po prostu nie działał. Także padały kondensatory, ale to wiąże się z działaniem telewizorów analogowych. W Wieżach HIFI padał przeważnie laser i do dziś tak jest! Też wyświetlacze padają, jak i całe zestawy, od zasilania wieży po głośniki/kolumny. 

Gramofony też się psuły i będą się psuć, ale to zależy, jak często używamy. I wracając do tematu, jeszcze raz napiszę, że tak!, serwisy elektroniczne są opłacalne. Jeżeli ukończyłeś studia lub znasz się bardzo dobrze na elektronice i naprawach, to możesz założyć taki serwis. 

Dziś a serwisy elektroniczne
Nie ma już w sprzedaży telewizorów kineskopowych co każdy o tym dobrze wie, jak i takich wież HIFI(nie tak dużo, jak kiedyś). Technika się zmieniła. Rzadko teraz telewizory się psują. A wszystko jest oparte na technice cyfrowej. Już dziś porzuca się napędy optyczne w komputerach a sprzęty audio-video, oferują wejścia na zewnętrzne MP3 lub mają wbudowane czytniki takich formatów. 
Jedynie co mało się zmieniło, ale nadal się zmienia z całą techniką, są odkurzacze. Ale ile jest w odkurzaczu elektroniki? 
Dlatego w dobie nowych technologii, nowych sprzętów, takie serwisy elektroniczne są bardzo opłacalne i szybko nie znikną! Oby!

piątek, 21 sierpnia 2020

Wolne Media: Repolonizacja doprowadzi, że media będą przychylne władzy! Zero krytyki rządu ze strony mediów.

Jak można nazwać kogoś, grupę, czy partię, która nie pozwala na przedstawienie swojego zdania, a jedynie chce samych pochwał? Można nazwać, że taka osoba, partia, nie są za wolnością słowa i wolnymi mediami! Boją się prawdy i krytyki.

Wolne Media - własna grafika
Nadchodzi repolonizacja, czyli każde media, zwłaszcza te prywatne, które nie są przychylne rządowi PiS, mają być potulne jak baranki. Inaczej mówiąc, PiS wprowadzając repolonizację, chce, aby każde media były polskie, a nie miały kapitału zagranicznego. Doprowadzi to, że wszelkie gazety i tu na celowniku jest Gazeta Wyborcza, jak i telewizja TVN, mają przestać krytykować, inaczej będą kary! A skończyć sie może tym, że PiS przejmie część kanałów TVN, jakie są nadawane w telewizji naziemnej, jak i też wszelkie gazety, które do dziś krytykują obecny rząd PiS.

PiS nie umie przyznawać się do błędów, kłamie i oszukuje. Manipuluje informacjami wykorzystując TVP. A TVP ma największy zasięg, niż inne stacje, które są nadawane w telewizji naziemnej. 

PiS straszy opozycją, że chcieli ocenzurować Internet. Mówił, że są za wolnością słowa, a w TVP od 2016 roku, można było usłyszeć, że dziennikarze zostawali wyrzuceni lub sami odchodzili, bo mieli własne zdanie. Inaczej mówiąc, krytykowali rząd PiS!

Repolonizacja ma doprowadzić, że żaden dziennikarz, stacja telewizyjna, radiowa i prasa, nie będzie mogła skrytykować obecnego rządu! Tak jak to jest w propagandowej chorej telewizji TVP!

Ja jestem za tym, aby każdy dziennikarz przedstawiał to, co myśli, a nie mówił to, co góra każe! Niestety, jeżeli jest inaczej, jak to jest w TVP, media nie będą wiarygodne! Nie będą rzetelne! Będzie wielkie kłamstwo!

Do tego doprowadzi PiS!
Może dojść do tego, że wszelkie strony, będą pod kontrolą, i kto skrytykuje rząd PiS, ten będzie karany! Ale to na razie moje widzenie i wrażenie (gdybanie). Jak będzie? Możemy się tylko domyślać.

piątek, 14 sierpnia 2020

Systemy płatności a strony internetowe. Czy jest się czego bać?

Temat będzie krótki i ogólny. Napiszę, jakie jest moje zdanie o systemach płatności, których używam, jak i o stronach zagranicznych, gdzie można zakupić dowolne produkty.

Każdy przyzwyczaił się do kupowania różnego typu towarów w naszym kraju, korzystając z polskich sklepów. Wtedy logujemy się do swojego banku, wykonujemy przelew i towar zakupiony. Normalnie, i nic tu specjalnego nie ma.

Dobrze, a co jeśli chcemy zakupić w zagranicznym sklepie np: oprogramowanie? Mamy kilka sposoób. Pierwszy, to przelew z banku, który sam wykonuje przewalutowanie, ale musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami (tu zależy od banku, jaki mamy). Druga opcja, to wybór systemu płatności. Nie będę wszystkich systemów wymieniać, ale najpopularniejszy jest PayPal. W Polsce jest jeszcze używany PayU i Przelewy 24, z których sam korzystam. Wróćmy do PayPal, ostatnio spotykam się, że niektórzy, zamiast podawać prawdziwe dane, to podają fałszywe lub podają sam adres email. 
I pytanie, czy należy tak postępować? Jeżeli zamierzasz kupować wszelkie licencje, oprogramowanie i nie tylko, to najlepiej jest mieć konto PayPal z prawdziwymi danymi. Tu nie należy się niczego bać. Co innego, gdy wykonujesz coś niezgodnego z prawem, i tu należy uważać! Może być tak, że twoje konto zostanie zablokowane! Całe szczęście, nic z tego typu nielegalnymi transakcjami nie robiłem. Podawanie samego adresu email w PayPal, nie musi oznaczać, że zamierzać kupować coś nielegalnego, po prostu nie chcesz podawać swoich danych, ale nazywając konto Misia123 i przelej pieniążki na paypal.com/Misia123, nie brzmi poważnie. Tak naprawdę, nie wiemy, czy ta osoba, kryjąca się za takim kontem lub takimi podobnymi, jest godna zaufania. Tu należy uważać!

Płatności przez inne strony, np: Udemy, OnlyFans. Tu podajemy swój numer karty bankowej lub karty wirtualnej + podajemy swoje dane, prawdziwe!, i wtedy dokonujemy zakupu. 

I teraz zachodzi ponowne pytanie, czy kupowanie przez Udemy, OnlyFans jest bezpieczne, czy trzeba się bać? Odpowiedź brzmi, nie! Prędzej możemy bać się, gdy używamy PayPal, ponieważ PP, miewa luki w zabezpieczeniach. W przypadku Udemy, OnlyFans, to po prostu materiały video, zdjęcia. Tak jak w polskich sklepach online, wybierasz produkt i kupujesz. tak samo na Udemy, czy OnlyFans. Jest ta sama zasada, tylko musisz pamiętać, że płacąc na zagranicznych serwisach, są pobierane koszty przewalutowania.  

Jeżeli nawet, kupujesz na Onlyfans podając inne dane, możesz być (niekoniecznie) narażony na wszelkie kary lub blokadę konta. To musisz pamiętać.

niedziela, 2 sierpnia 2020

Wrogie Niebo: Czy warto oglądać? - opinia o serialu

Jak napisałem w poprzednim poście, obejrzałem dwa seriale. Jeden to Westworld i Wrogie Niebo. Dzisiejszy wpis, będzie dotyczyć serialu Wrogie Niebo.

Na Filmweb są negatywne opinie, mówiące, że ten serial jest słaby, można usnąć a sezon 4 i 5, to istna masakra. Ja robię tak jak z filmami. Wolę sam obejrzeć i ocenić, czy faktycznie oglądanie serialu jest stratą czasu (też były takie komentarze), czy może serial jest wart uwagi. Jednym słowem, lepiej obejrzeć i mieć własne zdanie. 

Obejrzałem wszystkie pięć sezonów. Najbardziej mi się podobały pierwsze dwa sezony. Kolejne sezony, trzeci i czwarty mniej mi się podobały, choć nie wypadły tragicznie. Piąty sezon, jak 3 i 4 da się obejrzeć, ale ostatni sezon moim zdaniem był najsłabszy. 

Zabrakło w tym serialu, jak obcy/kosmici atakują ziemię oraz jak ludzkość broni się. Widzimy już w pierwszym sezonie, jak ziemia została zaatakowana a ludzie są brani w niewolę lub są zabijani. Tego mi zabrakło. Wszelkie stworzenia, potworki nie wyglądały źle, choć można zauważyć, jak sojusz, który nawiązał z ludźmi, jest ubrany w czarne buty (może glany?). Widać ojca kosmitę, który rozmawia z synem w butach. Ale to szczegół.

Jaka ocena? W skali od 1-10, daję ocenę 7. Serial momentami mógłby lepiej być nakręcony, ale mi podobał się. To zależy od gustu widza. Jednak nie uważam, aby ten serial był bardzo dobry, czy rewelacyjny.

piątek, 31 lipca 2020

Westworld - moja opinia o serialu

Od połowy czerwca naszło mnie, aby obejrzeć dwa seriale. Westworld i Wrogie Niebo. Oba skończyłem oglądać (dziś skończyłem Wrogie Niebo), ale opinia będzie dotyczyć serialu Westworld.

Długo przymierzałem się do tego serialu, zadając sobie pytanie, czy warto? I oglądając pierwsze odcinki, początek zapowiadał się fajnie i ciekawie. Programowanie umysłu, leczenie usterek ludzi, będących robotami, wymiana narządów, to cały czas widzimy przez 3 sezony. Jednak dwa pierwsze były interesujące, ale trzeci sezon już mniej. Cywilizacja, nowoczesność i brak klimatu z pierwszych sezonów. Co prawda, już w drugim sezonie pojawiały się żołnierze, co już zadawałem sobie pytanie, czy nie przerwać dalszego oglądania, to postanowiłem dalej oglądać. 

Szkoda, że reżyser nie trzymał się klimatu z pierwszego sezonu, aby te trzy sezony były całkowicie na dzikim zachodzie, szkoda i tu jest minus.

I oceniając całe 3 sezony, fabułę, moja opinia w skali od 1-10, wynosi 8. Serial podobał mi się, ale nie wiem, czy będę miał ochotę, oglądać czwarty sezon, gdy już trzeci nie był tak fascynujący. Nie znaczy, że trzeci sezon był nudny, nie, nie był nudny, ale jak pisałem wyżej, trzeci sezon nie trzymał się czasu i tego, co było w pierwszym i drugim sezonie.

Czy moim zdaniem, serial jest udany? To zależy jak na to patrzeć. Dla jednych może być interesujący a dla drugich, nudny. Mi  się serial podobał:) 
Kto lubi takie klimaty, to na pewno nie zawiedzie się;)

wtorek, 30 czerwca 2020

Wiarygodna stacja telewizyjna - czym jest i jak rozpoznać taką telewizję

Na dzień dzisiejszy jest szum wokół stacji telewizyjnych, które są przychylne władzy a nie które, już nie. Społeczność jest podzielona na media, tak jak, na poglądy polityczne. Temat dotyczy wiarygodności stacji telewizyjnej. Zapraszam

Obecnie jest dużo stacji informacyjnych nadawanych w telewizji, jak i stacje informacyjne, zwane stacjami radiowymi. Skupmy się na tej pierwszej części, nie drugiej, ponieważ temat dotyczy samych stacji telewizyjnych.

Dziś dominują trzy główne stacje informacyjne, jak nie programy informacyjne. Do takich stacji należą: TVP info, Polsat News i TVN24. 

Obiektywność a wiarygodność
Są osoby, którzy mylą pojęcia wiarygodności z obiektywizmem. Wiarygodna stacja, to taka, która mówi prawdę, nie sieje nienawiści, nie blokuje użytkowników, którzy mają swoje zdanie (tak jest w przypadku TVP info).
Natomiast stacja obiektywna, to taka stacja, która nie jest po żadnej stronie danej partii!!! Ma swój przekaz i nikomu nie podlega, ale niestety, nie ma w 100% obiektywnej stacji informacyjnej. I na pewno, nie są te stacje, które wyżej wymieniłem. Każda stacja trzyma swoją stronę, ewentualnie przychyla się ku partii rządzącej. 

TVP info - nie jest stacją wiarygodną i tym bardziej obiektywną!!! Widać, że od wygrania wyborów pod koniec roku 2015, TVP zmieniła się o 180 stopni. Zmieniła się na GORSZE! TVP jest całkowicie przychylna władzy PiS, doprowadziła do usunięcia dziennikarzy z TVP, którzy krytykowali rząd PiS. Czasem było tak, że sami dziennikarze dobrowolnie musieli rezygnować z pracy. Zero krytyki rządu PiS a całkowite jechanie takim walcem z kolcami po opozycji, głównie po PO. Ta stacja straciła swoją wiarygodność!

Polsat News - nazywany przez niektórych, PiSSatem, ale nie zgodzę się z takim określeniem, ponieważ nie jest jeszcze, podkreślam, jeszcze stacją, jaką jest TVP info. Kiedyś bardziej krytykowała władzę, ale od paru lat złagodniała i obrała lekki kierunek przychylności w kierunku partii rządzącej PiS. Jednak słuchając niektórych dziennikarzy, widać po jakiej partii stoją.  

TVN24 - przeciwieństwo TVP info, tak mogą nazywać zwolennicy PiS, czyli krytykuje PiS a chwali opozycję, głównie PO. Niestety, zwolennicy PiS mylą się. TVN 24 przedstawia w różny sposób informacje i krytykuje każdą partię, nie tylko PiS. Ale owszem jest stacją informacyjną dobrą, godnej uwagi i pokazującą to, czego TVP info i Polsat News nie pokażą!

A jak rozpoznać telewizję propagandową, która nie jest wiarygodna, i tym bardziej obiektywna?
Bardzo prosto, jeżeli informacje negatywne są tylko o opozycji, a brak jest krytyki partii rządzącej, to taka telewizja nie jest wiarygodna i obiektywna!

Czy Wiadomości w TVP są wiarygodne? Nie! Kłamią i manipulują informacjami!

To tyle na temat:)

środa, 3 czerwca 2020

Komputery z Windows XP. Do czego mogą się przydać?

Kolejny temat dotyczący komputerów z systemem operacyjnym Windows XP, i napiszę do czego można użyć stary komputer z tym właśnie systemem. 

Jedni wyrzucają takie komputery, ponieważ nic nie zrobią na takim starym sprzęcie, co jest prawdą. Ponieważ, już pisałem w poprzednim temacie, nie uruchomimy większości programów, nie uruchomimy skype i tym bardziej najnowszych przeglądarek. Można przeglądać Internet, ale tu bywają problemy, a już pomijam certyfikaty bez których nie ma możliwości przeglądania stron.

Komputer stary - retro, ale do gier i starych programów
Zamiast wyrzucać stary komputer, najlepiej taki sprzęt sobie zatrzymać, o ile mamy dużo miejsca w pokoju, i czy chcemy zatrzymać, ale to decyzja należy do Ciebie. Jak masz taki komputer, to lepiej zatrzymaj i to z kilu powodów:
  • Gry - nie wszystkie gry, które działały pod XP, będą działać na najnowszym systemie operacyjnym. Masz sentyment do niektórych gier, to sobie zatrzymaj, aby w wolnej chwili pograć sobie.
  • Programy - jeżeli z oczywistych powodów zależy Ci na programach, których używałeś/aś w XP, a nadal chcesz korzystać, to kolejny jest to powód zatrzymania takiego komputera.
  • Do nauki (na start) - taki stary komputer może się przydać osobie, która uczy się obsługi komputera, a nie chcesz dawać swojego. Nie że nie dawać, bo popsuje, choć to może się zdarzyć, ale lepiej, aby taka osoba uczyła się, gdzie nie ma danych, które mogły by zniknąć. I nie mówię tylko o samych danych.  Może się też taki komputer przydać dziecku. Nie musimy kupować nowego i wypasionego komputera, chyba że zależy nam na szybkim Internecie i rozmów przez Skype i inne komunikatory, to wtedy tak. 

Zaraz ktoś napisze komentarz typu: "Po co mam trzymać stary komputer, skoro mogę XP zainstalować na maszynie wirtualnej, i jeszcze sobie zajmować miejsce w pokoju???". Prawda, ale jeżeli nie ma innego komputera, a masz ten  na którym pracujesz?  To co? Dasz osobie, aby na twoim komputerze uczyła się? Tylko pamiętaj o  jednym, Ty nic wtedy nie zrobisz, no chyba, że masz wszystko zrobione lub nie zamierzasz w tym czasie nic robić.  Dlatego, najlepiej mieć dla takiej osoby, która chce się nauczyć obsługi komputera lub programować  osobny komputer. Może być laptop, jak nie stacjonarny PC.  To już zależy od Ciebie.

A warto zapamiętać, że wraca moda na retro komputery;)

środa, 20 maja 2020

Windows XP: Zapomnijcie o korzystaniu ze Skype!

Windows XP od dość dawna nie jest wspierany, ale nadal jest używany. Czasem zdarza się, że ktoś mnie zapyta, dlaczego Skype nie mogę zainstalować a tym bardziej rozmawiać online. I to w tym temacie wyjaśnię.

Kto jeszcze używa Windows XP, chociażby do przeglądania Internetu, to niech lepiej się zastanowi nad zmianą. Nie od dziś wiadomo i każdy?, o tym wie, że XP: po pierwsze i jak wyżej pisałem, nie jest wspierane, ale też wszelkie oprogramowanie, jakie było na ten system, już od dawna nie jest tworzone i wydawane! 

No jak to, przecież mi działa, ale połączyć się nie mogę
Zarzucasz mi kłamstwo? Jak widzisz, nie możesz się połączyć a strona Microsoft i inne już od dawna informują, że używa się starej i nie wspieranej przeglądarki. Brak połączenia się ze Skype wiąże się z tym, że starsze wersje obsługiwały serwery, na których działał Skype. I brak połączenia z kontem jest odpowiedzią, dlaczego  nie można się połączyć. Tym bardziej rozmowa online, aby rozmawiać nie korzystając z aplikacji Skype, trzeba mieć najnowszą wersję przeglądarki, i nie ważne, czy to jest Firefox, Chrome, czy Edge, na pewno nie Internet Explorer, chyba, że wersja ostatnia (tu sam nie sprawdzałem). 

Windows XP i brak Skype, to nie tragedia! Są rozwiązania:)
Nie masz komputera, aby działał najnowszy system, aby korzystać ze Skype, ale masz smartfona i problem rozwiązany! Ściągnij Skype na swój telefon, ale wcześniej lub po instalacji załóż konto, zaloguj się i możesz rozmawiać. Gorzej jest, gdy nie ma się smartfona. To już pozostaje kupno używanego komputera (jeżeli nie mamy możliwości zakupu nowego i droższego) lub tani mały tablet, który oscyluje się w cenach 300-500zł. Choć za taką kwotę, można spokojnie kupić używany i będzie miał dobre parametry. 

czwartek, 7 maja 2020

TVP Propaganda: Czy będzie blog????

Od kiedy PiS wygrał wybory(od 2015), to TVP przestała być telewizją publiczną oraz stała się telewizją mało wiarygodną, i tu mam na myśli programy informacyjne, jak i sam kanał TVP Info.

Blog z logiem TVP Propagandy - własna grafika
Mógłbym pisać o tym na Plextagonie, gdzie pisze o polityce i piszę też co myślę o obecnej władzy, jak i o opozycji. Jednak TVP to telewizja publiczna, dlatego postanowiłem pisać na tym, a nie innym blogu. 

Jak w temacie, być może założę blog TVP propaganda, która będzie pokazywać wszystkie kłamstwa, jakie pokazuje TVP. wszystkie zrzuty, paski czerwone. Oczywiście, nie znaczy, że będę oglądać 24h Wiadomości i TVP Info. O to, to nie. Od przejęcia TVP przez PiS, telewizja ani razu nie skrytykowała obecnej władzy! Tylko jadą po PO, czasem po SLD (teraz Lewica) i może PSL, ale przeważnie po PO i dawnych posłach należących do PO.  Mógłbym zamiast bloga dać cykl na Plextagon, ale uważam, że blog temu poświęcony, będzie o wiele lepszym rozwiązaniem.

Tyle;)

czwartek, 23 kwietnia 2020

Mr.Robot - opinia ostatniego 4 sezonu.

W ubiegłym roku, napisałem moją opinie o trzech sezonach Mr.Robota. Czas nadszedł, aby napisać opinię na temat ostatniego czwartego sezonu. 

Można powiedzieć, że szkoda kręcenia dalszych części Mr.Robota. Na początku jakoś nie przykuwał mojej uwagi, ale gdy zacząłem oglądać, to mnie wciągnął ten serial. Oglądając ostatni sezon czwarty, widać w pewnych momentach, że to koniec podróży, czy przygód Elliota Aldersona i jego zmagań z sieciami.

Pojawiły się nowe twarze, ale też ten sezon, jak i poprzednie nawiązywały do poprzednich części. 
I tak dochodząc do ostatniego odcinka 13 czwartego sezonu, Elliot na ostatnich odcinkach pojawił się w innym świecie. Fajnie to wyglądało, ale później wrócił do dawnego życia. 
Nie chcę opisywać dokładnie tego sezonu, ponieważ ten sezon obecnie leci w niedzielę po 23.00 na Canal+ Seriale. 

Reasumując, szkoda, że to koniec, ale jak nie było już pomysłów lub koszty były za wysokie, to trudno, ale serial udał  i mi bardzo spodobał się. Kto nie widział, to można tez obejrzeć na player.pl wykupując abonament.

piątek, 3 kwietnia 2020

Koronawirus a wszelkie zakazy. Czy masz co robić?

Koronawirus rozhulał się po całym świecie zabijając ludzi a przede wszystkim zarażając. Teraz są zakazy i kary, a czy Ty masz co robić? 

Jak pisałem w poprzednim temacie, że koronawirus spowodował, że wszelkie masowe imprezy, zwłaszcza te sportowe, zostały  przełożone na rok 2021. Koronawirus spowodował pustkę w krajach. Zmusił do siedzenia w domu! Ci co pracują, to chodzą do pracy lub pracują zdalnie, ale zależy jeszcze, jaką pracę się wykonuje. 

Koronawirus spowodował, że siedząc w domu, trzeba coś robić. Kto ma hobby, zainteresowania, ten nie będzie się nudził. Uczniowie mają e-szkołę, jak i uczelnie wyższe. Większość osób pracuje zdalnie, co wyżej o tym pisałem. A co ma powiedzieć zwykły Kowalski, który nie pracuje?

Zwykły Kowalski, może słuchać muzyki, oglądać filmy, czytać lub coś innego. Pomijam siedzenie przed TV cały dzień, bo też można dostać szału. 

Ja mam swoje hobby, tworzę strony, czytam, oglądam i przerabiam kursy z programowania. Też oglądam filmy. 

Jednak koronawirus nie przygotował do jednego. Widzimy co dzieje się z firmami. Upadają, a rząd wprowadził tarczę antykryzysową. Czy dobrze? Lepiej późno niż wcale. Dlaczego późno? Powinni to już w połowie marca zrobić. 

Zobaczymy co dalej będzie.

niedziela, 15 marca 2020

Koronawirus - panika społeczeństwa, zawieszone programy i spotkania sportowe. Duży błąd rządu PiS!

W ostatnim temacie wspomniałem o koronawirusie. Teraz więcej o tym napiszę, i napiszę, jaki błąd popełnił rząd PiS. Zapraszam

To, że koronawirus pojawi się w Polsce było wiadome. Jednak na wieść o zbliżającym się zagrożeniu, a obecnie już będącym w Polsce, nasze społeczeństwo zaczęło panikować! Od razu do sklepu i kupowali pełne wózki jedzenia. Społeczeństwo robiło takie duże zapasy, jakby zbliżała się wojna. 

Masowe zakupy przez społeczność w Polsce jest też dużym zagrożeniem. Ponieważ, im więcej ludzi kupuje i to w krótkim czasie, tym jest większe ryzyko zachorowania, nie znaczy, że jak jest się między ludźmi, to już jesteśmy chorzy. 

Skoro rząd PiS mówi, że sklepy nie będą zamknięte, to powinno robić zakupy normalnie, a nie wpadać w panikę i kupować pełne wózki jedzenia. A później widzimy na stronach, w telewizji, że są puste półki w marketach, czy w osiedlowych sklepach. 

Koronawirus sprawił, że zostały wstrzymane/zawieszone wszelkie imprezy masowe, rozgrywki sportowe - mecze piłkarskie, siatkówka, tennis, koszykówka, i skoki narciarskie!!!
Mało to, również Polsat zawiesił program "Taniec z gwiazdami" i wstrzymał nagrywanie programu "Twoja twarz brzmi znajomo".

I teraz napiszę o błędzie, jaki popełnił rząd PiS. Również mogłem to napisać na plextagonie, ale też napiszę tutaj. 
Koronawirus był już w grudniu w Chinach, następnie szalał w styczniu po innych krajach aż zawitał do Europy - do Włoch. W tym samym czasie, czyli pod koniec stycznia, prezydent Andrzej Duda z ministrami byli na nartach. To błąd!!! Już w tym momencie powinni zamknąć granice Polski, wstrzymać loty do Polski a nie dopiero po fakcie dokonanym!!! Czyli, pojawią się przypadki, to dopiero reakcja rządu, to błąd! A teraz rząd stawia różne decyzje, które jak słyszymy, takie są. 
Plusem jest to, że minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi o tym spokojnie a nie nerwowo.
Zobaczymy co dalej będzie.

poniedziałek, 2 marca 2020

Realne zagrożenia dla Ziemi - topniejące lodowce, brak wody i susza

Temat będzie dotyczył zagrożeń dla Ziemi, ale nie takich, o których przeważnie się czyta, czyli uderzenie asteroidy, wybuchy na słońcu itd. Ten krótki temat pokaże najbardziej realne zagrożenia, których możemy doświadczyć w najbliższych latach.

Do dziś słyszymy lub przeważnie czytamy w Internecie o nowych niebezpiecznych asteroidach, które mogą uderzyć w naszą planetę lub mogą pojawić się bardzo blisko naszej planety. Owszem, jest to zagrożenie, tak jak wybuchy na słońcu. Najbardziej realnym zagrożeniem dla Ziemi, nie są też wybuchy wulkanów (a są zagrożeniami, które do dziś są aktywne), czy trzęsienia ziemi, a takim zagrożeniem są topniejące lodowce!

Zagrożenia etap 1
Od lat słyszymy o topniejących lodowcach i to jest pierwsza niepokojąca wiadomość. Czy jest zagrożeniem dla nas? Tak, ponieważ gdy topnieją, to wzrasta poziom mórz i oceanów, a to przekłada się na zalewanie niżej położonych miast. I to już od kilku lat dzieje się!

Zagrożenia etap 2
Kiedy dojdzie do całkowitego zniknięcia lodowców, to niektóre miasta będą pod wodą. I nie unikniemy tego! Polska, też będzie zalana! Szczególnie cały Półwysep helski i część Trójmiasta, ale też inne miasta Polski, które są nad Bałtykiem. Nie tylko Polska, ale też inne kraje doświadczą tego.

Zagrożenia etap 3
Mówi się o suszach w Polsce, można powiedzieć, że jest to jeden z czynników, który powoduje, że dzieje się źle. Kolejny etap może być taki (nie na pewno), gdy poziom wód zacznie spadać - wysychać. Wtedy zagrożeniem może być brak wody pitnej i już dziś na to trzeba uważać!

Ostatni etap 4 zagrożeń
Choroby! Będzie ich coraz więcej! Susza+ choroby i problem z jedzeniem to realne zagrożenie, które może nastąpić za kilkadziesiąt lat, jak nie za kilkanaście lat.

Koronawirus
Zobaczcie co dzieje się z zagrożeniem z Chin. Prawie wszystkie kraje tego doświadczyły, najbardziej Europa i Ameryka Północna. Teraz możemy się śmiać z Koronawirusa, że to panika, i nic nie grozi, ale nie wiemy, kiedy to będzie w Polsce. Może już jest od kilku dni i o tym nie wiemy, a może to kwestia czasu?

To są realne zagrożenia, która dają do myślenia.